IZDELEK KOT SPREMEMBA

IZDELEK KOT SPREMEMBA
5. do 14. 1. 2024, Galerija DLUL, Breg 22, 1000 Ljubljana

Toplo vabljeni, da se nam v prvih dnevih novega leta pridružite na odprtju skupinske tekstilne razstave Izdelek kot sprememba, ki jo je idejno zasnoval in kuriral kolektiv Oloop, nagovorila pa jo bo Zala Orel.
 
Razstava preko izdelkov razkriva pomene in ozadja tekstilne produkcije in išče presečišče različnim ustvarjalnim hotenjem, ki vsako na svoj način govori o globoko pomenljivem delu, ki v vsakdanje življenje vrača moč.
 
Že na večer odprtja bo ob 18.00 za vse tiste, ki imate “nemirne roke”, krajša ustvarjalna izkušnja s tekstilom.
 
Na razstavi sodelujejo:
Skupnost No-Border Craft, skupnost Breja preja, skupina KvaKvačkaš, Selma Yazici in Birsen Arslan iz društva Anatolija, skupina Razkrite roke, Barbara Brinovec Pribaković, Tjaša Bavcon in Katja Burger Kovič (Oloop) s skupino študentov KOTO UL NTF, Jasmina Ferček (Oloop) z začasno tvorjenimi ženskimi skupinami.
 
Več o razstavi:
Tekstilne rokodelke, umetnice in oblikovalke imamo privilegij, da za našim ustvarjalnim procesom ostaja materialna sled – izdelek. Ta priča, dokumentira, pravzaprav potrjuje naš obstoj.
Med nastajanjem izdelka se odvijata dva vzporedna procesa. Ob rokovanju z materiali in orodji smo priča preobrazbi, spreminjanju, transformaciji materialov, pogosto v smeri ustvarjanja večjega reda, lepote in smisla tam, kjer ga prej ni bilo. Vzporedno se v rokodelki odvijajo notranji procesi, ko išče rešitve, na aktiven način predeluje svoje občutke in sočasno razvija veščine. Pri tem ugotavlja, da se je skozi proces izdelave izdelka tudi sama spremenila, se dopolnila, njeno življenje pa je postalo bogatejše in ima več smisla.
Za celovitejše razumevanje razstave ni dovolj, da si jo le ogledate. Dovolite si telesno izkušnjo rokovanja s tekstilnim materialom, ki se bo ponujala na spremljevalnih dogodkih.
Pridružite se, naj vas preobrazi!
 
Otvoritev razstave:
5.1.2024 ob 17.00
 
Spremljevalni dogodki:
5.1.2024 / 18.00 – 19.00
 
Turško tradicionalno vezenje z iglo, delavnica s Selmo Yazici
6.1.2024 / 13.00 – 13.45
 
Javno vodstvo po razstavi z Zalo Orel
8.1.2024 / 17.00 – 19.00
 
Strgana pletenina je lahko umetnina, delavnica krpanja pletenin z Barbaro Brinovec Pribaković in Nino Barbič
9.1.2024 / 18.00 – 20.00
 
Prepletanje niti za mir in svobodo, druženje in ustvarjanje s skupnostjo No-Border Craft
11.1.2024 / 18.00 – 20.00
 
Preobrazba z ustvarjalnostjo, delavnica pomoči z umetnostjo s Simono Korošec
12.1.2024 / 17.00 – 19.00
 
Mreženje, delavnica izdelovanja mrežastih torb s skupino KvaKvačkaš
 
 
Vsebinska zasnova in kuriranje razstave:
Jasmina Ferček in Tjaša Bavcon/ kolektiv Oloop
 
Razstava je del raziskovalnega projekta Moč tekstila, za katerega je kolektiv Oloop prejel delovno štipendijo Ministrstva za kulturo Republike Slovenije za leto 2023.

Morda vam bo všeč tudi...