Svetlana Jakimovska-Rodić, ŽENSKA V GOZDU, 27.1. – 8.5.2022

Svetlana Jakimovska-Rodić s svojo prostorsko postavitvijo Ženska v gozdu zaključuje cikel, ki ga je začela leta 2019 z razstavo Narejeno v gozdu in nadaljevala s serijo del, naslovljeno Človek v gozdu. V tem ciklu umetnica raziskuje naravno okolje in človekov odnos do njega. Ne preseneča, da je za rdečo nit cikla izbrala gozd, saj so gozdovi izvir življenja, človekova pljuča, branik pred podnebnimi spremembami, zibelka avtohtone favne in flore, prostor počitka in kontemplacije in še kaj. S serijo Narejeno v gozdu se je postavila v vlogo posrednika med mikrosvetom gozda in gledalcem. V seriji Človek v gozdu raziskuje človekov odnos do gozda, ki je praviloma funkcionalističen. Zadnji del cikla Ženska v gozdu je intimnejši, saj z vpeljavo svetlobe in posledično barve vnaša vidik, ki ga v temačnost gozda/sveta prinaša Ženska.

ŽIVLJENJEPIS:
Avtorica se je rodila leta 1965 v Komanovem, Severna Makedonija. Leta 1990 je diplomirala iz slikarstva na Akademiji likovnih umetnosti v Skopju pri prof. Dimitriju Malidanovu. Istega leta je vpisala podiplomski študij grafike na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost in ga leta 1992 zaključila pri prof. Lojzetu Logarju. Od takrat je članica DLUL, leta 1994 pa je pridobila status samozaposlene v kulturi. Svoja dela je predstavila na številnih skupinskih in samostojnih razstavah, med drugimi se je leta 2012 v Dolenjskem muzeju predstavila s samostojno razstavo Stene varnih sob, 2013 z razstavo Nebra v Berlinu v Nemčiji, istega leta se je samostojno predstavila v Galeriji Kresija z razstavo Krog v črti, zadnja leta pa se posveča matricam, ki jih ustvarjajo lubadarji. Za projekt Made in Forest / Narejeno v gozdu, ki ga je predstavila v Lapidariju Galerije Božidar Jakac je leta 2019 prejela nagrado Ivane Kobilca za aktualno produkcijo. Živi in dela v Ljubljani.

Kustosinja razstave: mag. Breda Škrjanec

 

 

 

 

 

več o razstavi na tej povezavi:

https://www.ljubljanskigrad.si/sl/dogodki/svetlana-jakimovska-rodic-zenska-v-gozdu/

Morda vam bo všeč tudi...