Vesna Drnovšek in Primož Pugelj, OBSTAJANJA IN MINEVANJA

Umetnica Vesna Drnovšek je pozorna opazovalka in raziskovalka. Materije, ki jo obdaja. Predmetov, ki ji prihajajo naproti. “In situ” je njena pozicija, iz katere izhaja pri svojem umetniškem procesu, ki ji pomeni prav toliko kot končni izdelek – umetnina sama. Njeni končni izdelki so grafični listi, ki skupaj z okvirjem in/ali steklom predstavljajo končno podobo. Ustvarja odtise najdenih predmetov in materialov, v katere ne posega, pa naj gre za žago, hladilnik, žičke ali zamaške. Čeprav ne teži k družbenokritičnemu angažmaju, njeno misel preveva ekološki moment. Predmeti so, kjer so in kakršni so.

Primož Pugelj je družbeno angažiran umetnik. V svojem ustvarjanju je pronicljiv opazovalec sodobnosti in spoštljiv iskalec navdiha iz preteklosti. V letu 2017, ko se spominjamo šestdesete obletnice smrti velikega arhitekta, predavatelja in misleca Jožeta Plečnika, postavitev svojih kiparskih del v galeriji DLUL posveča prav njemu. Plečnikova arhitektura, ki ga je zaznamovala že s Križankami, kjer je obiskoval Srednjo šolo za oblikovanje in fotografijo v Ljubljani, mu pomeni navdih v uvidu čistih linij, geometrijske risbe in geometrijskih reševanj problemov. Osnovna forma, ki prepoznavno zaznamuje ustvarjalni opus kiparja Primoža Puglja, je stiliziran človeški obraz, predstavljen v obliki maske. Maske izdeluje v različnih velikostih, materialih in tehnikah (beton, železo, poliuretan, grafit), odvisno od vsebine dela.

Morda vam bo všeč tudi...