Klemen Zupanc: SCHALAR SEE 1413: Musée de Schalar

15. 11. do 10. 12. 2023, Galerija Srečišče, Hostel Celica

Klemen Zupanc v svojem projektu Schalar See 1413 naslavlja tisti rob, po katerem se lahko sprehaja umetnost, da bi prek fikcije izrekla resničnost. Podobno kot Herzog si za predajanje svojega sporočila izposodi jezik skupne resničnosti, ki le-to opisuje, a jo v tem na nek način zvrača samo vase, jo subverzira. Škalar je legenda, maskota, je mit: a kot vsi miti se na številnih točkah dotika stvarnosti in dejanskih historičnih dogodkov. To, pravijo, je tudi ena izmed značilnosti satire, in Zupančevo delo bi brez dvoma lahko označili kot satirično in eksplicitno družbenokritično. Pod vsem skupaj pa, tako vsaj daje slutiti globoka potopitvena izkušnja umišljenega Škalarjevega sveta, se skriva tudi subtilnejša, bolj poetična resnica: ta namreč, da bi se lahko vse skupaj zgodilo tudi drugače. V tem smislu Schalar See 1413 odpira prostor za alternativo, s tem pa tudi za dejanski odpor. Kuratorka: Ajda Bračič

Več na spletni strani Hostla Celica.

V sodelovanju s: Hostel Celica, Zavod Ljubljanski grad, MOL.

Morda vam bo všeč tudi...